84” ALASKAN® MARK IV C2 Package – G778-84C2
Available on backorder: Chain is out of stock. Expected restock date 5/6
Available on backorder
Select delivery location
We accept
30-day free return
See Policy
Shipping
See Details
Product Description
Part Number and name: G778-84C2
Used for/with: Chain saws with 120cc or more displacement
Fits: Any make of chainsaw with a .404 chain sprocket. Kit includes universal bar mount adapters.
P65WARNING
General description:
  • Basic G778 mill and 84” handle and rail set (G781-84). Made with high-quality U.S. aircraft aluminum and zinc-plated steel construction.
  • Also includes 96” hardened steel bar (G746-96) with .063 gauge, one loop of .404 .063 chain at 250 links (G730-3 250E), along with a Helper Handle with roller (G975) and Oiler Kit (G801A) to use if not running a second power head.
  • MADE IN THE USA
Use description: Attach to power head of sufficient size to mill slabs and planks up to 78-80” wide and 1/2” to 13” deep. No other equipment required.
Additional Information
Shipping weights and dimensions: Ships as two pieces. Box 1: 26”x15”x7” 34lbs; Box 2: 96”x7”x3” 56lbs
Related products: Spare chain loop (G730-3 250E), EZ rail (G1080), Extended 36” depth posts (0791F36, 0792F36), Spare stones, Kool Grind.
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “84” ALASKAN® MARK IV C2 Package – G778-84C2”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.
Be the first to know
Sign up for our newsletter to get exclusive tips, promotions, and product updates.
  • Early Access to New Products
  • First to know about Promotions
  • Fun Tips and Tricks
YOU WON'T WANT TO MISS OUR
CYBER
WEEK
SALE!
Take 15% off Granberg's New Gift Card!
November 27th- December 3rd
Don't miss out on this SALE!
Shipping
Shipping Methods
We ship orders within the United States via US Mail and UPS.
Processing & Delivery Time
Shipping Options at Checkout
While we can’t guarantee delivery dates, we work hard to get your order out as quickly as possible.
Hey, here's 15% off your first order